Zdrowie kobiety w ciąży, badania prenatalne - porady

Ciąża zdrowa i bezpieczna to marzenie każdej przyszłej mamy. Odpowiednie przygotowanie do tego okresu, a także zastosowanie się do kilku zasad gwarantuje dobre samopoczucie zarówno mamy, jak i dziecka. Kategoria zawiera porady i artykuły ekspertów dotyczące wszystkich najważniejszych aspektów zapewniających zdrowie w ciąży.

Zdrowie kobiety w ciąży – porady

Ciąża to okres bardzo wymagający dla organizmu, dlatego istotnym jest by dobrze się do niej przygotować. Jednymi z elementów, które warto skonsultować z lekarzem jest dieta i suplementacja witamin, która u kobiet noszących w swoim łonie dziecko, zostaje często zmodyfikowana. Zdrowa ciąża to taka, w której zachowane są wszelkie działania mające na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u młodej mamy, by maksymalnie wyeliminować stres. W tej kategorii znajdziecie Państwo artykuły dotyczące również porad w tym względzie. Oprócz tego wskazane zostaną informacje o aktywności fizycznej, proponowanej dla ciężarnych, a także o wielu innych profilaktycznych działaniach, z którymi zmagać się musi przyszła mama. Po porady dotyczące sprostania sytuacjom trudnym lub nadmiernej wrażliwości, warto udać się do specjalisty, który przedstawi odpowiednie techniki relaksacyjne. One również przyczyniają się do tego, że zdrowie w ciąży zostaje utrzymane, a poród przebiega bez komplikacji.

Badania prenatalne – porady

Kwestią często podnoszoną są badania prenatalne, czyli takie, które odbywają się jeszcze podczas ciąży. Można powiedzieć, że to płód jest w ich trakcie pacjentem. Dzięki nim wykryć można wszelkie nieprawidłowości, które występują w funkcjonowaniu dziecka. Oczywiście nie jest to stuprocentowa pewność, ale w wielu przypadkach dzięki takiej diagnostyce wdrożono działania, które zapewniły, że ciąża przebiegła bezpiecznie. Badania prenatalne dzielone są na inwazyjne (np. kordocenteza czy fetoskopia i nieinwazyjne (np. USG 4D). W artykułach lekarzy o tej tematyce znajdziecie Państwo dokładny opis jak wygląda przeprowadzenie takiej diagnostyki, jak wybrać gabinet lekarski i wiele innych informacji z tego zakresu.

Aby mama mogła spać spokojnie: 6 sposobów na problemy ze snem w ciąży

Niemal każda kobieta podczas ciąży boryka się z problemami ze snem. Związane jest to z rosnącym o brzuchem, który utrudnia przyjęcie optymalnego ułożenia podczas odpoczynku. Wygodna pozycja do spania w ciąży graniczy z cudem a coraz większe dziecko może uciskać na kręgosłup bądź inne narządy, wybudzając przyszłą mamę i nie dając jej zasnąć. Jakie mogą być inne przyczyny ciążowej...

Ciąża a upały – jak je przetrwać? 6 pytań i odpowiedzi

Kiedyś upał kojarzył Ci się ze spływającym makijażem, spoconymi włosami czy przyklejającymi się do ciała ubraniami. Teraz, gdy jesteś w ciąży, podczas szczególnie ciepłych dni odczuwasz dodatkowe dolegliwości, takie jak obrzęki i zmęczenie – w końcu noszenie „lokatora”, który coraz więcej waży to nielekkie zadanie. Poniżej znajdziesz 6 porad, jak przetrwać upały w ciąży.

Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem – czy jest bezpieczne?

Konsultacja stomatologiczna to obowiązkowy punkt na liście wizyt dla każdej przyszłej mamy. Martwisz się, że w przypadku konieczności leczenia zębów lekarz może odmówić Ci znieczulenia? Czy leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem jest możliwe i bezpieczne? Z artykułu dowiesz się, jaki rodzaj leczenia dentystycznego można przeprowadzić w trakcie ciąży, a z czym lepiej poczekać do rozwiązania.

Ciąża a lot samolotem: co musisz wiedzieć, planując podróż?

Ciąża a lot samolotem – z całą pewnością to wyzwanie dla przyszłej mamy. Jeśli spodziewasz się dziecka i w najbliższym czasie planujesz taką podróż, dowiedz się, jak powinnaś się do niej przygotować. W artykule podpowiadamy również, jak Twój organizm może zareagować na latanie samolotem.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży: jak przynieść sobie ulgę?

Mdłości są jednym z objawów wczesnej ciąży – statystycznie dotykają 50-90% wszystkich ciężarnych kobiet. Jeśli jesteś w odmiennym stanie, dowiedz się, jakie domowe sposoby na mdłości w ciąży mogą Ci pomóc. Podpowiadamy również jak powinna wyglądać Twoja dieta.

Zespół TTTS: na czym polega „syndrom podkradania” w ciąży bliźniaczej?

Zespół TTTS, zwany inaczej „zespołem podkradania”, to nieprawidłowość w przebiegu ciąży bliźniaczej. Mogłaś się też spotkać z nazwą „zespół przetoczenia krwi między płodami”. Wówczas jedno z bliźniąt osiąga znacznie większą masę niż drugie. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat zespołu TTTS.

Ból kręgosłupa w ciąży – kiedy powinien niepokoić?

Ból kręgosłupa w ciąży jest całkowicie naturalny. Twój kręgosłup jest wtedy obciążony przez rosnący brzuch i powiększone piersi. Pewnie zdążyłaś się już przyzwyczaić do bólu. Są jednak sytuacje, w których nie powinnaś go lekceważyć.