Zdrowie, rozwój noworodka

O zdrowie dziecka dbać trzeba zupełnie inaczej niż o zdrowie dorosłego. Jeszcze więcej uwagi wymagają noworodki i małe dzieci, gdyż często pojawiają się u nich infekcje, kolki oraz alergie. Trudność sprawia też fakt, że maluchy nie są w stanie powiedzieć, jakie dolegliwości im doskwierają i często zanim zdiagnozuje się przyczynę mija dużo czasu.

Zdrowie małego dziecka – porady

W opisach tej kategorii znajdziecie Państwo artykuły lekarskie dotyczące wszelkich aspektów funkcjonowania, które utrzymują zdrowie dziecka na najlepszym poziomie. Zaczynając od zdrowego odżywiania, które u maluchów są inne niż u dorosłych, przez suplementację niezbędnych witamin, aż po wykorzystanie zabawy do poprawienia umiejętności ruchowych. Oczywiście zdrowa mama to zdrowe dziecko, dlatego po wskazówki dotyczące produktów do wyeliminowania w diecie młodej mamy należy udać się do specjalisty. Zalecenia mogą być różne zależnie od predyspozycji dziecka, np. w zakresie alergii. Zdrowy noworodek daje świeżo upieczonej mamie większą swobodę w wyborze posiłków, niż np. maleństwo z niedoborami, dlatego warto skonsultować tę kwestię z lekarzem. Zdrowie dziecka zależy od wielu czynników, m.in. otoczenia, diety, aktywności fizycznej, zależności genetycznych, dlatego gdy zauważona zostaje jakaś nieprawidłowość lub element niepokojący w funkcjonowaniu dziecka warto udać się po poradę do specjalisty, bo zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko, a szybka interwencja oznacza ułatwione wyjście z sytuacji problemowej w tym zakresie.

Pierwsza kąpiel noworodka w domu – jak się do niej przygotować?

Jeśli jesteś debiutującą mamą, to pierwsza kąpiel noworodka w domu może być dla Ciebie dużym wyzwaniem. Dowiedz się, kiedy po raz pierwszy powinnaś wykąpać maluszka oraz w jaki sposób się do tego zabrać. Podpowiadamy również, które z akcesoriów i kosmetyków do kąpieli małych dzieci mogą Ci się przydać.

Kolejny krok w rozwoju, czyli kiedy noworodek zaczyna widzieć

Po przyjściu na świat noworodek jeszcze dobrze nie widzi. Na wykształcenie wzroku potrzebuje około jednego roku. Pełny rozwój wzroku u dziecka zależy od indywidualnych predyspozycji i może nastąpić w przedziale wiekowym od trzech do nawet pięciu lat. Jaki jest jego przebieg?

Ciemiączko u noworodka – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zapewne zauważyłaś, że lekarz pediatra zwykle zaczyna badanie Twojego niemowlęcia od przyłożenia dłoni do główki dziecka. W tym czasie dokonuje oceny ciemiączka. Często niepokoi ono młodych rodziców – szczególnie, że narosło wokół niego wiele mitów. Czym jest ciemiączko? Czy powinno być powodem do niepokoju?

Witamina D dla noworodka – na co wpływa i jak ją dawkować?

Witamina D bierze udział w budowie kości i skutecznie chroni przed osteoporozą. Oprócz tego posiada wiele innych zdrowotnych właściwości, a jej niedobór negatywnie wpływa na stan układu kostnego. Czy trzeba podawać witaminę D niemowlętom? Jeżeli tak, to jaka powinna być dawka, by nie zaszkodzić dziecku?

Wyprawka dla noworodka – zima Cię nie zaskoczy

W zależności od tego, w jaką porę roku urodzisz, Twój malec będzie potrzebował nieco innych rzeczy. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i ubranek czy dodatkowych akcesoriów typu wózek. Sprawdź, jaka będzie najlepsza zimowa wyprawka dla noworodka.

Wyprawka dla noworodka: lista niezbędnych zakupów

Kiedy dziecko przychodzi na świat, wywraca życie swoich rodziców do góry nogami. Zanim jednak to się stanie, masz całe 9 miesięcy na to, aby przygotować się na ten czas najlepiej, jak potrafisz. Chcesz wiedzieć, co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Kolka u noworodka – jak sobie z nią poradzić?

Każda matka reaguje z niezwykłą empatią, kiedy coś dolega jej maluszkowi. Kiedy jednak zauważysz, że Twoje dziecko cierpi na kolkę, nie ma co się zamartwiać. Jest to dolegliwość, na którą cierpi około 40% niemowlaków, a nie przynosi ona większych szkód. Czas, abyś poznała tego „potworka” i dowiedziała się, jak sobie z nim radzić.