Zdrowie, rozwój noworodka

O zdrowie dziecka dbać trzeba zupełnie inaczej niż o zdrowie dorosłego. Jeszcze więcej uwagi wymagają noworodki i małe dzieci, gdyż często pojawiają się u nich infekcje, kolki oraz alergie. Trudność sprawia też fakt, że maluchy nie są w stanie powiedzieć, jakie dolegliwości im doskwierają i często zanim zdiagnozuje się przyczynę mija dużo czasu.

Zdrowie małego dziecka – porady

W opisach tej kategorii znajdziecie Państwo artykuły lekarskie dotyczące wszelkich aspektów funkcjonowania, które utrzymują zdrowie dziecka na najlepszym poziomie. Zaczynając od zdrowego odżywiania, które u maluchów są inne niż u dorosłych, przez suplementację niezbędnych witamin, aż po wykorzystanie zabawy do poprawienia umiejętności ruchowych. Oczywiście zdrowa mama to zdrowe dziecko, dlatego po wskazówki dotyczące produktów do wyeliminowania w diecie młodej mamy należy udać się do specjalisty. Zalecenia mogą być różne zależnie od predyspozycji dziecka, np. w zakresie alergii. Zdrowy noworodek daje świeżo upieczonej mamie większą swobodę w wyborze posiłków, niż np. maleństwo z niedoborami, dlatego warto skonsultować tę kwestię z lekarzem. Zdrowie dziecka zależy od wielu czynników, m.in. otoczenia, diety, aktywności fizycznej, zależności genetycznych, dlatego gdy zauważona zostaje jakaś nieprawidłowość lub element niepokojący w funkcjonowaniu dziecka warto udać się po poradę do specjalisty, bo zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko, a szybka interwencja oznacza ułatwione wyjście z sytuacji problemowej w tym zakresie.

Kolejny krok w rozwoju, czyli kiedy noworodek zaczyna widzieć

Po przyjściu na świat noworodek jeszcze dobrze nie widzi. Na wykształcenie wzroku potrzebuje około jednego roku. Pełny rozwój wzroku u dziecka zależy od indywidualnych predyspozycji i może nastąpić w przedziale wiekowym od trzech do nawet pięciu lat. Jaki jest jego przebieg?

Ciemiączko u noworodka – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zapewne zauważyłaś, że lekarz pediatra zwykle zaczyna badanie Twojego niemowlęcia od przyłożenia dłoni do główki dziecka. W tym czasie dokonuje oceny ciemiączka. Często niepokoi ono młodych rodziców – szczególnie, że narosło wokół niego wiele mitów. Czym jest ciemiączko? Czy powinno być powodem do niepokoju?

Witamina D dla noworodka – na co wpływa i jak ją dawkować?

Witamina D bierze udział w budowie kości i skutecznie chroni przed osteoporozą. Oprócz tego posiada wiele innych zdrowotnych właściwości, a jej niedobór negatywnie wpływa na stan układu kostnego. Czy trzeba podawać witaminę D niemowlętom? Jeżeli tak, to jaka powinna być dawka, by nie zaszkodzić dziecku?

Wyprawka dla noworodka – zima Cię nie zaskoczy

W zależności od tego, w jaką porę roku urodzisz, Twój malec będzie potrzebował nieco innych rzeczy. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i ubranek czy dodatkowych akcesoriów typu wózek. Sprawdź, jaka będzie najlepsza zimowa wyprawka dla noworodka.

Wyprawka dla noworodka: lista niezbędnych zakupów

Kiedy dziecko przychodzi na świat, wywraca życie swoich rodziców do góry nogami. Zanim jednak to się stanie, masz całe 9 miesięcy na to, aby przygotować się na ten czas najlepiej, jak potrafisz. Chcesz wiedzieć, co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Kolka u noworodka – jak sobie z nią poradzić?

Każda matka reaguje z niezwykłą empatią, kiedy coś dolega jej maluszkowi. Kiedy jednak zauważysz, że Twoje dziecko cierpi na kolkę, nie ma co się zamartwiać. Jest to dolegliwość, na którą cierpi około 40% niemowlaków, a nie przynosi ona większych szkód. Czas, abyś poznała tego „potworka” i dowiedziała się, jak sobie z nim radzić.

Wyprawka dla noworodka na lato. Sprawdź naszą listę

Wyprawka letnia dla noworodka różni się od tej, którą powinnaś mieć pod ręką na chłodniejsze miesiące. Przydadzą się przewiewne ubranka, odpowiednie kosmetyki na słońce i lekki, praktyczny wózek. W co powinnaś się wyposażyć, by upał nie sprawiał problemów ani Tobie, ani maluchowi?