Zdrowe niemowlę - rozwój niemowlęcia

Malutkie dzieci często nazywane są noworodkami lub niemowlętami. Terminy te nie powinny być jednak stosowane wymiennie. Noworodek a niemowlę to dwa zupełnie różne określenia. Pierwsze dotyczy dziecka do 28 dnia życia po porodzie, a drugie dziecka od 28 dnia życia do 12 miesiąca. Jest to więc zasadnicza różnica, którą należy zapamiętać. Rozwój niemowlęcia zależy w dużej mierze od fazy noworodkowej, ale nawet jeśli w jej trakcie pojawią się jakieś nieprawidłowości, niemowlę ma szansę zupełnie się ich wyzbyć.

Rozwój niemowlęcia – porady dla zdrowia

Rozwój niemowlęcia jest procesem ciągłym i szybko postępującym. Wynika to z faktu, że tak małe dziecko ciągle uczy się czegoś nowego, a organizm zaczyna przystosowywać się do środowiska. Niemowlę wymaga więc ciągłej obserwacji ze strony rodziców, którzy widząc nieprawidłowość powinni reagować natychmiast. Istnieje wiele elementów, które wspomagają rozwój w pierwszych miesiącach życia. Przede wszystkim dostępne są różnego rodzaju wózki i łóżeczka, które wspierać mają ukształtowanie układu ruchowego. Podobnie młodzi rodzice mają też ogromny wybór zabawek edukacyjnych, które dobrać mogą do potrzeb swoich i swojego dziecka. Asortyment sklepów bogaty jest w przedmioty stymulujące rozwój noworodka w wielu formach, wzorach i kolorach, a oprócz tego wiele placówek oferuje także tego zajęcia edukacyjne i ruchowe dla najmłodszych. Po wskazówki jak pracować z dzieckiem, by jego dorastanie przebiegało prawidłowo, można też zwrócić się do pediatry, który oceni stan zdrowia malucha oraz psychologa dziecięcego, który przeanalizuje jego rozwój psychiczny.

Ciemieniucha u niemowlaka – czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Ciemieniucha, mimo swojego niepokojącego wyglądu, nie zagraża zdrowiu Twojego dziecka. Jest to bardzo częsta przypadłość, która mija samoistnie. Co przyczynia się do powstania ciemieniuchy? Czy możesz złagodzić jej objawy?

Ząbkowanie u niemowląt. Jak możesz pomóc dziecku?

Ząbkowanie to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Maluch jest rozdrażniony, płacze i nie może spać w nocy. Nie śpią także zaniepokojeni rodzice. Jak pomóc dziecku w trakcie ząbkowania i załagodzić jego dolegliwości?

Jak usypiać niemowlę? 16 porad dla każdej mamy

Wraz z przyjściem dziecka na świat przybywa codziennych wyzwań i obowiązków. Bycie rodzicem to nowy rozdział w Twoim życiu i nic dziwnego, że nie w każdej sytuacji od razu wiesz, jak postąpić. Jednym z cięższych zadań może być samo usypianie niemowlęcia. Jakie są sprawdzone sposoby?