
Wszy u dzieci – jak zapobiec ich złapaniu?
Strona główna » Zdrowie dziecka » Wszy u dzieci – jak zapobiec ich złapaniu?
Wszawica to choroba zakaźna, która jest zmorą przedszkoli i żłobków. Dawniej większość dzieci łapała ją przynajmniej raz w życiu. Wbrew powszechnej opinii, wszy u dzieci wcale nie są związane z brakiem higieny. Jak uchronić dziecko przed zarażeniem tym pasożytem i co robić, gdy maluch zarazi się wszami?
Wszawica u dzieci – objawy
Pierwszym objawem wszawicy jest uporczywe swędzenie skóry głowy. Jeśli Twoje dziecko ciągle się drapie, koniecznie obejrzyj ją dokładnie. W miejscach ugryzień zauważysz czerwone plamki, bo wszy żywią się krwią. Wszy skupiają się przede wszystkim za uszami, więc tam zacznij kontrolę. Wszy są jasnymi, beżowymi insektami o wielkości 2-3 mm. Szybko się poruszają. Ich jaja, czyli gnidy, są białawożółte, przypominają łupież i trudno je oderwać.
Co robić, gdy zauważysz wszy u dziecka?
Przede wszystkim nie panikuj, tylko jak najszybciej zacznij leczenie. Wszawica nie jest wynikiem brudu czy zaniedbania, więc nie jest to wina ani dziecka, ani Twoja. W aptece bez recepty zaopatrzysz się w preparaty zwalczające wszy. Są one dostępne w różnych postaciach, np. płyn Sora czy żel w sprayu Hedrin Raz. Możesz też kupić cały zestaw na wszy, np. Pipi Nitolic. Dokładnie przeczytaj ulotkę i postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta.
Dokładnie wyczesz włosy dziecka
Przy odpowiednim stosowaniu preparatu dorosłe wszy zginą, ale by skutecznie pozbyć się problemu, trzeba wyczesać z głowy dziecka wszystkie gnidy (jaja). Jeśli nie zrobisz tego dokładnie, wszawica może powrócić. Użyj gęstego grzebienia (jeśli nie masz, możesz go kupić w aptece). Po skrupulatnym przeczesaniu włosów umyj dziecku głowę i powtarzaj te czynności codziennie przez 10 dni. W ten sposób zyskasz pewność, że pociecha pozbyła się pasożytów. Po każdej kontroli umyj grzebień wodą z mydłem.
Zdezynfekuj mieszkanie
Zbierz wszystkie przedmioty, z którymi maluch miał kontakt: ręczniki, pościel, ubrania i bieliznę. Wypierz je w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasuj żelazkiem. To, czego nie da się wyprać, odkurz: np. fotele, dywany czy samochód. Umyj wszystkie szczotki i grzebienie. Jeśli są rzeczy, których nie możesz wyczyścić, schowaj je do worka, zawiąż mocno i odczekaj 2 tygodnie, aż minie cykl rozwojowy pasożyta.
Jak zapobiec wszom u dzieci?
Jeśli Twoja pociecha uczęszcza do przedszkola czy żłobka, może być trudno uniknąć wszawicy. Są jednak czynności, które mogą w pewnym stopniu pomóc. Wytłumacz dziecku, by nie dzieliło się z kolegami czy koleżankami przyborami do włosów i nie pożyczało czapki. W ten sposób często dochodzi do zarażenia. Jeśli tylko zauważysz pasożyty na głowie swojego malucha, nie wstydź się poinformować o tym wychowawcy. Dzięki temu wszawica się nie rozprzestrzeni.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Kiedy dziecko jest w trakcie kuracji, upewnij się, że inni domownicy nie zarazili się wszami. Po wyleczeniu jeszcze przez 10 dni kontroluj włosy wszystkich członków rodziny. Sprawdzaj skórę głowy dziecka po każdym pobycie na kolonii czy obozie. Wszy nie potrafią latać, dlatego przemieszczają się, gdy głowy dwóch osób stykają się ze sobą.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli wykonasz wszystkie omówione powyżej czynności, bez problemu pozbędziesz się problemu wszy. W niektórych przypadkach lepiej udać się do lekarza, np. kiedy Twoje dziecko jeszcze nie ukończyło 2. r. ż. Podobnie, gdy maluch cierpi na astmę lub alergię. Jeśli wszy pojawiły się w brwiach albo rzęsach, trzeba skonsultować to ze specjalistą. Dotyczy to też kobiet w ciąży, zarażonych wszami. Przyszłe mamy powinny stosować łagodniejsze preparaty.
Powiązane wpisy
Jak poprawić odporność dziecka? 5 sposobów, których warto spróbować
Pleśniawki u niemowląt – dlaczego tak często pojawiają się u maluchów?
Oparzenia słoneczne u dzieci – jak je zmniejszyć? 7 skutecznych sposobów
Jak leczyć ospę u dziecka? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej chorobie
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz