Przygotowanie organizmu do ciąży - porady

Zaplanowanie ciąży daje znacznie większe prawdopodobieństwo jej bezproblemowego przebiegu niż fakt, gdy przychodzi ona z zaskoczenia. Odpowiednie przygotowanie organizmu do ciąży może bardzo wspomóc przyszłą mamę i dzięki temu zminimalizować ryzyko na wszelkie powikłania. Wskazówki o tym co zrobić przed zapłodnieniem, aby malec urodził się zdrowy, znajdują się w artykułach lekarzy w tej kategorii na stronie.

Przygotowanie do ciąży – zdrowe odżywianie i ruch

Pierwszy krok w przygotowaniach powinno stanowić zdrowe odżywianie. Jest to bardzo ważne, ponieważ organizm, który otrzymuje wszystkie niezbędne produkty, bogate w witaminy i minerały, staje się silniejszy. Zmiana nawyków żywieniowych powinna zostać skonsultowana i ułożona przez specjalistę. Również osoba wykwalifikowana powinna dobrać aktywność fizyczną, która regularnie wykonywana znacznie poprawia wydolność i kondycję. Przygotowanie organizmu do ciąży pod okiem specjalistów może znacznie zwiększyć szanse na bezpieczny jej przebieg i poród.

Przygotowanie do ciąży – badania

Zanim zdecydujemy się na dziecko dobrze jest zrobić wszelkie niezbędne badania (m.in. morfologia, USG, badania tarczycowe), które oczywiście dobiera lekarz odpowiednio do potrzeb pacjentki. Czasami okazać się może, że w organizmie istnieją niedobory, które bardzo osłabią nasze funkcjonowanie w trakcie noszenia potomka. Diagnostyka pozwala specjaliście dobrać odpowiednią do stanu zdrowia farmakologię i suplementację. Nie warto robić tego we własnym zakresie, ponieważ przyjmowane witaminy w tabletkach (zwłaszcza A i D) mogą szkodzić dziecku.

Przygotowanie do ciąży – nałogi

Lekarze zalecają porzucenie wszelkich nałogów. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie narkotyków zarówno w trakcie, jak i przed ciążą, przynosi nieprzyjemne skutki dla płodu. Odstawienie wszelkich używki na kilka (a nawet kilkanaście) miesięcy przed ciążą, zwiększa pewność, że dziecko nie będzie miało styczności z toksynami w organizmie.

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Zastanawiasz się, czy to odpowiedni czas w Twoim życiu na podjęcie decyzji o posiadaniu maluszka? Czy w ogóle istnieje idealny wiek, kiedy najlepiej zajść w ciążę? Kiedyś lekarze i położne utrzymywali, że jest to ok. 23-25 lat. Jak jest teraz, w jakim wieku najczęściej zachodzimy w ciążę? Czy tzw. późne macierzyństwo jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Czy można zaplanować płeć dziecka? Poznaj fakty i mity

Dla wielu par starających się o potomstwo płeć malca jest bardzo ważna. Przyszli rodzice zastanawiają się, czy można zaplanować płeć dziecka. Jeśli zamierzasz powiększyć rodzinę, dowiedz się, czy i w jaki sposób można wpłynąć na płeć dziecka jeszcze przed poczęciem.

Szczepienia przed ciążą: jakie są zalecane?

Wiesz już, że w najbliższym czasie zamierzasz zacząć starać się o dziecko i powoli zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować się do ciąży? Nie zapomnij o szczepieniach ochronnych, które, wykonane odpowiednio wcześnie, mogą pomóc Ci uniknąć wielu późniejszych zmartwień.

Jak rzucić palenie przed zajściem w ciążę? Zrób to dla siebie i dziecka!

Rzucenie palenia jest trudne – wymaga silnej woli oraz determinacji. Jednak pożegnanie się z nałogiem przynosi same korzyści zarówno dla palacza, jak i jego najbliższych. Jeśli palisz i planujesz zajść w ciążę – nie zwlekaj i rzuć palenie! Zobacz, dlaczego warto to zrobić odpowiednio wcześnie przed poczęciem.

Problemy z zajściem w drugą ciążę – dlaczego się pojawiły?

Jesteś już od jakiegoś czasu szczęśliwą mamą uroczego szkraba. Myślisz o powiększeniu rodziny. Chciałabyś, żeby Twoja pociecha miała rodzeństwo. Jednak na Twojej drodze do spełnienia marzeń o drugim dziecku zaczynają pojawiać się trudności. Co wtedy zrobić?

Jak szybko zajść w ciążę? Sposoby na zwiększenie płodności

Jesteś przygotowana do zajścia w ciążę. Podjęłaś już wiele prób, ale każda z nich zakończyła się fiaskiem. Pragniesz własnego potomstwa, jednak Twoje wysiłki nie są owocne. Nie rezygnuj ze starań! Istnieją sposoby na zwiększenie płodności, których jeszcze nie próbowałaś.

Jak przygotować się do karmienia piersią? Poradnik młodej mamy

Wchodząc w rolę mamy po raz pierwszy, nie zawsze wiesz, jak postępować z maleństwem. Jest to naturalne i w pełni zrozumiałe – bycie mamą to dla Ciebie coś nowego. Przygotowanie wyprawki i kilka dobrych rad w kwestii zajmowania się maluszkiem zawsze się przydadzą. Jednym z ważniejszych tematów jest karmienie piersią.