Przygotowanie organizmu do ciąży - porady

Zaplanowanie ciąży daje znacznie większe prawdopodobieństwo jej bezproblemowego przebiegu niż fakt, gdy przychodzi ona z zaskoczenia. Odpowiednie przygotowanie organizmu do ciąży może bardzo wspomóc przyszłą mamę i dzięki temu zminimalizować ryzyko na wszelkie powikłania. Wskazówki o tym co zrobić przed zapłodnieniem, aby malec urodził się zdrowy, znajdują się w artykułach lekarzy w tej kategorii na stronie.

Przygotowanie do ciąży – zdrowe odżywianie i ruch

Pierwszy krok w przygotowaniach powinno stanowić zdrowe odżywianie. Jest to bardzo ważne, ponieważ organizm, który otrzymuje wszystkie niezbędne produkty, bogate w witaminy i minerały, staje się silniejszy. Zmiana nawyków żywieniowych powinna zostać skonsultowana i ułożona przez specjalistę. Również osoba wykwalifikowana powinna dobrać aktywność fizyczną, która regularnie wykonywana znacznie poprawia wydolność i kondycję. Przygotowanie organizmu do ciąży pod okiem specjalistów może znacznie zwiększyć szanse na bezpieczny jej przebieg i poród.

Przygotowanie do ciąży – badania

Zanim zdecydujemy się na dziecko dobrze jest zrobić wszelkie niezbędne badania (m.in. morfologia, USG, badania tarczycowe), które oczywiście dobiera lekarz odpowiednio do potrzeb pacjentki. Czasami okazać się może, że w organizmie istnieją niedobory, które bardzo osłabią nasze funkcjonowanie w trakcie noszenia potomka. Diagnostyka pozwala specjaliście dobrać odpowiednią do stanu zdrowia farmakologię i suplementację. Nie warto robić tego we własnym zakresie, ponieważ przyjmowane witaminy w tabletkach (zwłaszcza A i D) mogą szkodzić dziecku.

Przygotowanie do ciąży – nałogi

Lekarze zalecają porzucenie wszelkich nałogów. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie narkotyków zarówno w trakcie, jak i przed ciążą, przynosi nieprzyjemne skutki dla płodu. Odstawienie wszelkich używki na kilka (a nawet kilkanaście) miesięcy przed ciążą, zwiększa pewność, że dziecko nie będzie miało styczności z toksynami w organizmie.

Badania przed ciążą, które musisz zrobić

Jeżeli zaczynasz powoli myśleć o powiększeniu rodziny, warto zawczasu wykonać odpowiednie badania. Szczegółowe badania – w tym genetyczne – są szczególnie ważne w przypadku wcześniejszych poronień lub istnienia chorób genetycznych w najbliższej rodzinie. Podpowiadamy, jakie badania przed ciążą warto wykonać.

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Zastanawiasz się, czy to odpowiedni czas w Twoim życiu na podjęcie decyzji o posiadaniu maluszka? Czy w ogóle istnieje idealny wiek, kiedy najlepiej zajść w ciążę? Kiedyś lekarze i położne utrzymywali, że jest to ok. 23-25 lat. Jak jest teraz, w jakim wieku najczęściej zachodzimy w ciążę? Czy tzw. późne macierzyństwo jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Czy można zaplanować płeć dziecka? Poznaj fakty i mity

Dla wielu par starających się o potomstwo płeć malca jest bardzo ważna. Przyszli rodzice zastanawiają się, czy można zaplanować płeć dziecka. Jeśli zamierzasz powiększyć rodzinę, dowiedz się, czy i w jaki sposób można wpłynąć na płeć dziecka jeszcze przed poczęciem.

Szczepienia przed ciążą: jakie są zalecane?

Wiesz już, że w najbliższym czasie zamierzasz zacząć starać się o dziecko i powoli zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować się do ciąży? Nie zapomnij o szczepieniach ochronnych, które, wykonane odpowiednio wcześnie, mogą pomóc Ci uniknąć wielu późniejszych zmartwień.

Jak rzucić palenie przed zajściem w ciążę? Zrób to dla siebie i dziecka!

Rzucenie palenia jest trudne – wymaga silnej woli oraz determinacji. Jednak pożegnanie się z nałogiem przynosi same korzyści zarówno dla palacza, jak i jego najbliższych. Jeśli palisz i planujesz zajść w ciążę – nie zwlekaj i rzuć palenie! Zobacz, dlaczego warto to zrobić odpowiednio wcześnie przed poczęciem.

Problemy z zajściem w drugą ciążę – dlaczego się pojawiły?

Jesteś już od jakiegoś czasu szczęśliwą mamą uroczego szkraba. Myślisz o powiększeniu rodziny. Chciałabyś, żeby Twoja pociecha miała rodzeństwo. Jednak na Twojej drodze do spełnienia marzeń o drugim dziecku zaczynają pojawiać się trudności. Co wtedy zrobić?

Jak szybko zajść w ciążę? Sposoby na zwiększenie płodności

Jesteś przygotowana do zajścia w ciążę. Podjęłaś już wiele prób, ale każda z nich zakończyła się fiaskiem. Pragniesz własnego potomstwa, jednak Twoje wysiłki nie są owocne. Nie rezygnuj ze starań! Istnieją sposoby na zwiększenie płodności, których jeszcze nie próbowałaś.