
Pierwszy trymestr ciąży – czego nie wolno robić i jeść?
Strona główna » Ciąża i poród » Pierwszy trymestr ciąży – czego nie wolno robić i jeść?
Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy jesteś szczególnie ostrożna. Dbasz o siebie znacznie intensywniej niż przed ciążą, a także zaczynasz zastanawiać się, co jest najlepsze dla Twojego dziecka. Sprawdź, czego lepiej unikać, aby te 9 miesięcy było zdrowe dla Ciebie i maluszka.
Pierwszy trymestr ciąży: co jest faktem, a co mitem?
Od momentu, gdy tylko zdecydujesz się pochwalić swoją ciążą, zapewne na każdym kroku będziesz spotykała się z opiniami, czego nie wolno robić oraz jakie pokarmy na Twoim talerzu są zabronione. To może stać się w pewnym momencie denerwujące, jednak na pewno bliskie osoby udzielają tych rad po prostu z dobrego serca. W takich przypadkach najlepiej dla ucięcia tematu przytaknąć… i robić po swojemu!
„Nie wsiadaj na rower!”, „Nie uprawiaj sportów!”
To mit. Na szczęście większość kobiet nie ma przeciwwskazań do kontynuowania aktywności fizycznej w trakcie ciąży. Oczywiście stopień oraz typ wysiłku należy dostosować do swoich możliwości i utrzymać w granicach rozsądku. Lepiej zrezygnować z uprawiania sportów kontaktowych oraz z zaczynania intensywnych treningów po dłuższej przerwie w pierwszym trymestrze ciąży. Warto rozejrzeć się za specjalnymi zajęciami fitness dla ciężarnych w Twojej okolicy. Możesz też wybrać się na rekreacyjną wycieczkę rowerową. Zapytaj swojego ginekologa, czy w Twoim przypadku dana aktywność fizyczna jest dozwolona.
Pierwszy trymestr ciąży – zagrożenia na talerzu
Zasadniczo większość potraw w ciąży jest bezpieczna. Ze względu na ryzyko zakażeń groźnymi bakteriami powinnaś unikać spożywania produktów wytwarzanych z mleka niepasteryzowanego (np. niektórych serów pleśniowych). Na szczęście dostępny w polskich sklepach nabiał produkowany jest w większości z mleka pasteryzowanego.
Nie jedz też surowego mięsa, np. tatara. Jeśli wybierasz się na sushi, to tylko z łososiem. Dokładnie myj owoce. Dbaj o to, aby Twoje posiłki były urozmaicone i pełnowartościowe.
Pierwszy trymestr ciąży a mieszkanie z kotem
Czy to prawda, że ciężarna kobieta powinna unikać kontaktu z kotami? Absolutnie nie pozbywaj się pupila! Tak naprawdę do większości zakażeń toksoplazmozą dochodzi poprzez spożywanie surowego mięsa, sporadycznie można zarazić się przez kontakt z odchodami młodego kotka. Jeżeli sprzątniesz kuwetę do 24 godzin po tym, jak zwierzak z niej skorzysta, zaraźliwe formy pierwotniaka nie zdążą się jeszcze wykluć. Dla pewności możesz poprosić o sprzątanie kociej kuwety swojego partnera lub innego członka rodziny.
Pamiętaj, że niebezpieczne jest tylko zakażenie pierwotne. Jeśli więc masz wysoki poziom przeciwciał IgG przeciwko Toxoplasma gondii, oznacza to przebycie (nawet bezobjawowe) infekcji w przeszłości. W tej sytuacji jesteś całkowicie bezpieczna.
Popularne fakty i mity o tym, czego nie wolno w ciąży:
Farbowanie włosów w ciąży – dozwolone! O ile zapach farby nie powoduje u Ciebie mdłości i wymiotów.
Sauna – unikaj! Wysoka temperatura (także ewentualna gorączka) w skrajnych przypadkach może prowadzić do poronienia.
Współżycie – o ile tylko lekarz Ci nie zabronił (np. ze względu na plamienia we wczesnej ciąży), kochaj się ile chcesz.
Pierwszy trymestr ciąży: jakich leków unikać?
Niestety, bardzo wiele leków (nawet tych dostępnych bez recepty) jest nieodpowiednie dla kobiet w ciąży. Szczegółowe informacje znajdziesz w ulotce każdego preparatu, nie wahaj się też zapytać farmaceutę. Z drugiej jednak strony (ponieważ przeprowadzenie badań klinicznych na kobietach ciężarnych jest dla producentów leków bardzo kosztowne i zwyczajnie nieopłacalne) często znajdziesz informację, że ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania danej substancji w ciąży. Pomimo tego część leków (w razie konieczności) była i nadal jest zalecana ciężarnym przez lekarzy — gdyż wiadomo, że nie powodują negatywnych konsekwencji.
Warto mieć przy sobie paracetamol (w razie gorączki oraz przeciwbólowo), natomiast popularny ibuprofen jest niedozwolony). W razie potrzeby możesz sięgać po np. po wodę morską do nosa i witaminę C przy przeziębieniu, furaginę w razie infekcji dróg moczowych oraz klotrimazol w kremie przy pierwszych objawach infekcji intymnej.
O autorze

Lek. Anna Skiba
Lekarz rezydent, specjalizuje się w pediatrii. Pracuje na oddziale klinicznym alergologii dziecięcej w I Katedrze i Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jest uczestniczką studiów doktoranckich na wydziale lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodatkowo prowadzi zajęcia kliniczne i seminaryjne ze studentami kierunku lekarskiego. Wolny czas spędza na górskich wędrówkach, a zimą szusuje na stokach.
Powiązane wpisy
Trzeci trymestr ciąży, czyli jak zmieni się Twój organizm tuż przed urodzeniem dziecka
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz