Kobieta po porodzie - połód, dieta po ciąży - porady

Okres po porodzie dla niektórych kobiet bywa bardzo łaskawy, a dla innych to czas bardzo złego samopoczucia i utrudnionego funkcjonowania. Połóg trwa około dwóch miesięcy, jednak każdy organizm dochodzi do siebie w innym tempie i trzeba wziąć to pod uwagę.

Okres połogu – porady

Istnieje kilka typów dolegliwości, które pojawiają się w trakcie połogu. Oczywiście nie każda świeżo upieczona mama cierpi z ich powodu, natomiast większość faktycznie zgłasza takie problemy. Wszelkie objawy takie jak np. bóle brzucha, odchody popołogowe, trudności oddawaniu moczu oraz ból piersi powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym lub położną. To oni kontrolować powinni stan zdrowia młodej mamy oraz wskazywać działania, które należy podjąć, by połóg był jak najbardziej komfortowy. Interwencja lekarska jest konieczna zwłaszcza wtedy kiedy pojawi się gorączka, opuchnięcie nóg, krwawienie zamiast słabnąć będzie silniejsze, wydzielina będzie brzydko pachnieć lub z dróg rodnych wydobywać będzie się ropa. Okres połogu nie jest dobrym momentem na wprowadzanie diety odchudzającej, natomiast jest to idealny czas aby wprowadzić zdrową, zbliansowaną dietę, bogatą w białko i witaminy, dobraną przez specjalistę w tej dziedzinie. Dieta po porodzie to bardzo istotny aspekt, jednak samodzielne jej układnie może przynieść nieprzyjemne konsekwencje, więc koniecznym jest tutaj zaczerpnięcie rady lekarza bądź dietetyka. Każdy organizm jest inny, dlatego też zalecenia dobrane powinny być indywidualnie.

Problemy świeżo upieczonej mamy: bolące sutki przy karmieniu

Ból brodawek przy karmieniu towarzyszy wielu świeżo upieczonym mamom. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że pojawia się ból piersi przy karmieniu? Czy szczypanie lub kłujący ból po karmieniu powinien Cię zaniepokoić? Jakie proste, domowe sposoby mogą przynieść ulgę na bolącą pierś przy karmieniu?

Dlaczego pielęgnacja krocza po porodzie jest tak ważna?

Po wydaniu na świat maleństwa bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych, aby zmniejszyć obrzęk krocza po porodzie i zniwelować towarzyszący temu ból. W jaki sposób można przyspieszyć gojenie krocza po porodzie? Co robić, aby jak najszybciej wrócić do formy i cieszyć się w pełni macierzyństwem?

Anemia po porodzie – objawy, po których ją rozpoznasz

Połóg to okres regeneracji dla Twojego ciała – przebyta ciąża i poród są przecież sporym obciążeniem dla organizmu. Masz prawo czuć się zmęczona. Jak jednak odróżnić, czy jest to zwykłe zmęczenie, czy anemia? W artykule wyjaśniamy, skąd bierze się anemia po porodzie, objawy, jakie wywołuje oraz czy karmienie piersią wpływa na wystąpienie niedokrwistości.

Poradnik młodej mamy: przewijanie noworodka krok po kroku

Prawidłowe przewijanie noworodka ma podstawowe znaczenie dla utrzymania jego skóry w czystości oraz zabezpieczenia przed odparzeniami i infekcjami. Jeśli jesteś debiutującą mamą, dowiedz się, jak powinno wyglądać przewijanie noworodka krok po kroku. Doradzamy też, jak pielęgnować delikatną skórę dziecka, aby uniknąć podrażnień.

Miesiączka po porodzie – kiedy możesz się jej spodziewać?

Powrót do stanu sprzed ciąży u każdej z kobiet przebiega inaczej. Jeśli jesteś tuż po porodzie lub w najbliższym czasie spodziewasz się rozwiązania – zobacz, kiedy Twój organizm będzie w pełni zregenerowany. Jak dużo czasu upłynie, zanim pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie?

Objawy depresji poporodowej – nie lekceważ ich!

Depresja poporodowa często bywa lekceważona, a kobiety dotknięte tym problemem nie otrzymują pomocy. Część z nich wręcz wstydzi się swojej przypadłości. Tak jak inne jednostki chorobowe, depresja poporodowa objawia się charakterystycznymi symptomami. Ważne jest, aby w porę je dostrzec!

Jak używać laktatora? Poradnik dla matek karmiących

Karmisz piersią swojego maluszka? Jeśli tak – laktator będzie dla Ciebie niezwykle pomocny. Zwłaszcza, jeśli planujesz powrót do pracy, chcesz wyjść z domu bez dziecka lub po prostu odpocząć. To proste urządzenie, jednak dla nowicjuszek może okazać się nieco kłopotliwe w obsłudze.