Kobieta po porodzie - połód, dieta po ciąży - porady

Okres po porodzie dla niektórych kobiet bywa bardzo łaskawy, a dla innych to czas bardzo złego samopoczucia i utrudnionego funkcjonowania. Połóg trwa około dwóch miesięcy, jednak każdy organizm dochodzi do siebie w innym tempie i trzeba wziąć to pod uwagę.

Okres połogu – porady

Istnieje kilka typów dolegliwości, które pojawiają się w trakcie połogu. Oczywiście nie każda świeżo upieczona mama cierpi z ich powodu, natomiast większość faktycznie zgłasza takie problemy. Wszelkie objawy takie jak np. bóle brzucha, odchody popołogowe, trudności oddawaniu moczu oraz ból piersi powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym lub położną. To oni kontrolować powinni stan zdrowia młodej mamy oraz wskazywać działania, które należy podjąć, by połóg był jak najbardziej komfortowy. Interwencja lekarska jest konieczna zwłaszcza wtedy kiedy pojawi się gorączka, opuchnięcie nóg, krwawienie zamiast słabnąć będzie silniejsze, wydzielina będzie brzydko pachnieć lub z dróg rodnych wydobywać będzie się ropa. Okres połogu nie jest dobrym momentem na wprowadzanie diety odchudzającej, natomiast jest to idealny czas aby wprowadzić zdrową, zbliansowaną dietę, bogatą w białko i witaminy, dobraną przez specjalistę w tej dziedzinie. Dieta po porodzie to bardzo istotny aspekt, jednak samodzielne jej układnie może przynieść nieprzyjemne konsekwencje, więc koniecznym jest tutaj zaczerpnięcie rady lekarza bądź dietetyka. Każdy organizm jest inny, dlatego też zalecenia dobrane powinny być indywidualnie.

Miesiączka po porodzie – kiedy możesz się jej spodziewać?

Powrót do stanu sprzed ciąży u każdej z kobiet przebiega inaczej. Jeśli jesteś tuż po porodzie lub w najbliższym czasie spodziewasz się rozwiązania – zobacz, kiedy Twój organizm będzie w pełni zregenerowany. Jak dużo czasu upłynie, zanim pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie?

Objawy depresji poporodowej – nie lekceważ ich!

Depresja poporodowa często bywa lekceważona, a kobiety dotknięte tym problemem nie otrzymują pomocy. Część z nich wręcz wstydzi się swojej przypadłości. Tak jak inne jednostki chorobowe, depresja poporodowa objawia się charakterystycznymi symptomami. Ważne jest, aby w porę je dostrzec!

Jak używać laktatora? Poradnik dla matek karmiących

Karmisz piersią swojego maluszka? Jeśli tak – laktator będzie dla Ciebie niezwykle pomocny. Zwłaszcza, jeśli planujesz powrót do pracy, chcesz wyjść z domu bez dziecka lub po prostu odpocząć. To proste urządzenie, jednak dla nowicjuszek może okazać się nieco kłopotliwe w obsłudze.  

Jak schudnąć po ciąży? Karmiąc piersią zrzucisz kilogramy

Mleko matki zawiera dobroczynne substancje uodparniające malucha na różne choroby oraz wspomagające jego prawidłowy rozwój. Nie do przecenienia jest również więź, jaka tworzy się wtedy między matką i jej dzieckiem. Karmienie piersią pomaga także kobiecie w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Jak schudnąć po ciąży karmiąc piersią?

Jak wygląda połóg po cesarce?

Niedawno przeszłaś zabieg cesarskiego cięcia. To dość rutynowa, ale jednak poważna operacja. Twój organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Czym różni się połóg po cesarskim cięciu od połogu po porodzie naturalnym? Ile czasu potrzeba, abyś odzyskała siły?

Jaki laktator wybrać? Przegląd najpopularniejszych modeli

Większość młodych mam nie wyobraża sobie życia bez laktatora. Nic dziwnego – jest to bardzo przydatny produkt. Możesz wygodnie kontrolować swój pokarm, np. odessać mleko do butelki i z niej karmić malucha poza domem. Który laktator będzie dla Ciebie najlepszy – ręczny czy elektryczny? Zobacz przegląd najpopularniejszych typów.

Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? Sprawdź, ile powinniście poczekać

Po porodzie Twoje ciało potrzebuje czasu, żeby dojść do siebie. Jako młoda mama musisz na siebie uważać i pozwolić organizmowi na pełną regenerację. A co ze współżyciem? Ile powinnaś poczekać z pierwszym stosunkiem po porodzie?