Kobieta po porodzie - połód, dieta po ciąży - porady

Okres po porodzie dla niektórych kobiet bywa bardzo łaskawy, a dla innych to czas bardzo złego samopoczucia i utrudnionego funkcjonowania. Połóg trwa około dwóch miesięcy, jednak każdy organizm dochodzi do siebie w innym tempie i trzeba wziąć to pod uwagę.

Okres połogu – porady

Istnieje kilka typów dolegliwości, które pojawiają się w trakcie połogu. Oczywiście nie każda świeżo upieczona mama cierpi z ich powodu, natomiast większość faktycznie zgłasza takie problemy. Wszelkie objawy takie jak np. bóle brzucha, odchody popołogowe, trudności oddawaniu moczu oraz ból piersi powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym lub położną. To oni kontrolować powinni stan zdrowia młodej mamy oraz wskazywać działania, które należy podjąć, by połóg był jak najbardziej komfortowy. Interwencja lekarska jest konieczna zwłaszcza wtedy kiedy pojawi się gorączka, opuchnięcie nóg, krwawienie zamiast słabnąć będzie silniejsze, wydzielina będzie brzydko pachnieć lub z dróg rodnych wydobywać będzie się ropa. Okres połogu nie jest dobrym momentem na wprowadzanie diety odchudzającej, natomiast jest to idealny czas aby wprowadzić zdrową, zbliansowaną dietę, bogatą w białko i witaminy, dobraną przez specjalistę w tej dziedzinie. Dieta po porodzie to bardzo istotny aspekt, jednak samodzielne jej układnie może przynieść nieprzyjemne konsekwencje, więc koniecznym jest tutaj zaczerpnięcie rady lekarza bądź dietetyka. Każdy organizm jest inny, dlatego też zalecenia dobrane powinny być indywidualnie.

Jak wygląda połóg po cesarce?

Niedawno przeszłaś zabieg cesarskiego cięcia. To dość rutynowa, ale jednak poważna operacja. Twój organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Czym różni się połóg po cesarskim cięciu od połogu po porodzie naturalnym? Ile czasu potrzeba, abyś odzyskała siły?

Jaki laktator wybrać? Przegląd najpopularniejszych modeli

Większość młodych mam nie wyobraża sobie życia bez laktatora. Nic dziwnego – jest to bardzo przydatny produkt. Możesz wygodnie kontrolować swój pokarm, np. odessać mleko do butelki i z niej karmić malucha poza domem. Który laktator będzie dla Ciebie najlepszy – ręczny czy elektryczny? Zobacz przegląd najpopularniejszych typów.

Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? Sprawdź, ile powinniście poczekać

Po porodzie Twoje ciało potrzebuje czasu, żeby dojść do siebie. Jako młoda mama musisz na siebie uważać i pozwolić organizmowi na pełną regenerację. A co ze współżyciem? Ile powinnaś poczekać z pierwszym stosunkiem po porodzie?