
Kolka u niemowlaka. Co robić, aby pomóc dziecku?
Strona główna » Zdrowie dziecka » Kolka u niemowlaka. Co robić, aby pomóc dziecku?
Kolka jest przypadłością, z którą dość często zmagają się niemowlęta. Jej specyficznym sygnałem jest napadowy, niedający się uspokoić płacz maluszka. Dotyka zarówno dzieci karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Bywa przyczyną dużego niepokoju wśród rodziców. Sprawdź, co możesz zrobić, by ulżyć maluszkowi.
Czym jest kolka u niemowlaka?
Niedawno zostałaś mamą. Cieszysz się, że Twoja pociecha jest zdrowa i prawidłowo się rozwija. Nagle któregoś dnia bez wyraźnego powodu zaczyna płakać. Nie możesz jej w żaden sposób uspokoić. Trwa to nawet około 3 godzin. Zastanawiasz się, jaki jest powód płaczu? Spokojnie, najprawdopodobniej to kolka.
Kolka u niemowlaka – cechy charakterystyczne
Kolka objawia się niekontrolowanym płaczem u zdrowego dziecka. Dotyka w jednakowym stopniu zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Może pojawić się jeszcze przed ukończeniem przez nie 1. miesiąca życia (czasem nawet w 2. tygodniu) – po południu bądź wieczorem. Potrafi dokuczać również w wieku niemowlęcym. Jej charakterystycznym objawem jest niepokój oraz pobudzenie maleństwa. Kolka to dolegliwość, która:
- trwa minimum 3 godziny w ciągu doby,
- powtarza się najmniej 3 razy w tygodniu,
- utrzymuje się przynajmniej przez tydzień,
- z reguły sama znika po upływie 3-4 miesięcy.
Jedną rzecz warto podkreślić, aby uspokoić zaniepokojonych rodziców. Dzieci, które mają za sobą kolkę w wieku noworodkowym lub niemowlęcym nie różnią się niczym w rozwoju od dzieci, które tej przykrej dolegliwości nie przeszły.
Prawdopodobne przyczyny występowania kolki u niemowlaka
Do tej pory nie udało się określić przyczyn występowania kolki. Jednak uważa się, że na jej powstawanie mogą mieć wpływ:
- anomalie w pracy dziecięcego przewodu pokarmowego,
- w przypadku karmienia piersią – nietolerowanie jakiegoś składnika występującego w pożywieniu mamy,
- nerwowość u mamy lub u obojga rodziców.
Na kolkę zapadają też maleństwa, które:
- łapczywie jedzą,
- są uczulone na mleko krowie,
- nie tolerują laktozy.
Najczęstszą przyczyną występowania kolki u noworodków i niemowląt są nagromadzone w jelitach pęcherzyki powietrza.
Kolka u niemowlaka – co robić?
Przede wszystkim – nie denerwuj się! Jeżeli masz chociaż cień podejrzenia związany z zagrożeniem zdrowia Twojej pociechy, jak najszybciej odwiedź pediatrę. Jednak pamiętaj, że dziecko ma bardzo wrażliwy system nerwowy i Twój niepokój może być również przyczyną pobudzenia u Twojego maleństwa. Ponadto przeanalizuj dokładnie swoją dietę (jeśli karmisz piersią). Warto wyeliminować z niej produkty wzdymające, czyli np.:
- cebulę,
- czekoladę,
- ostre przyprawy,
- warzywa strączkowe,
- wszelkiego rodzaju kapusty.
Pomyśl także o zmniejszeniu liczby wypitych kaw w ciągu dnia. Jeśli istnieje podejrzenie, że Twoje dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego – unikaj spożywania go. Jeśli palisz papierosy – również szkodzisz dziecku!
Kolka u niemowlaka – co robić?
Kolka może być uciążliwa zarówno dla samego maluszka, jak i jego rodziców. Co pomoże zwalczyć kolkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
- Układaj brzdąca na brzuchu.
- Podaj dziecku herbatę z kopru włoskiego.
- Dodawaj do pożywienia pociechy po kilka kropli środka rozkładającego laktozę w mleku (np. krople Delicol) lub produktu na wzdęcia.
- Zaaplikuj maleństwu czopka.
- Rób ciepłe okłady na brzuch dziecka i masuj je delikatnie.
Co robić w przypadku kolki u niemowlaka?
Przede wszystkim uspokajaj, przytulaj dziecko i starać się wyeliminować czynniki, które mogą zaostrzyć kolkę. Warto jest również porozmawiać z lekarzem. Taka wizyta powinna rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
Powiązane wpisy
Jak poprawić odporność dziecka? 5 sposobów, których warto spróbować
Pleśniawki u niemowląt – dlaczego tak często pojawiają się u maluchów?
Oparzenia słoneczne u dzieci – jak je zmniejszyć? 7 skutecznych sposobów
Jak leczyć ospę u dziecka? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej chorobie
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz