
Kolejny krok w rozwoju, czyli kiedy noworodek zaczyna widzieć
Strona główna » Zdrowie dziecka » Kolejny krok w rozwoju, czyli kiedy noworodek zaczyna widzieć
Po przyjściu na świat noworodek jeszcze dobrze nie widzi. Na wykształcenie wzroku potrzebuje około jednego roku. Pełny rozwój wzroku u dziecka zależy od indywidualnych predyspozycji i może nastąpić w przedziale wiekowym od trzech do nawet pięciu lat. Jaki jest jego przebieg?
Kiedy noworodek zaczyna widzieć?
Okres noworodkowy rozpoczyna się tuż po urodzeniu i trwa do 28. dnia życia. W chwili narodzin Twój maluszek jest w stanie zaobserwować jedynie światło oraz ruch. Później powoli zacznie rozpoznawać twarze i duże kształty. Kończąc pierwszy miesiąc życia dziecko jest w stanie nawiązać kontakt wzrokowy oraz skupić się na przedmiotach oddalonych nawet o około 30 cm.
Rozróżnianie kolorów
Otaczający nas świat to nowe i niesamowite miejsce dla Twojego dziecka. Maluszek jest w stanie zaobserwować kolor zaraz po urodzeniu, ale napotyka na trudności w rozróżnianiu podobnych do siebie barw, np. czerwonej i pomarańczowej. Przez następnych kilka miesięcy, już jako niemowlę, uczy się rozróżniać kolory. Wspieraj go w rozwoju, pokazując:
- kolorowe zdjęcia,
- książki,
- zabawki.
To pomoże mu doskonalić swoje umiejętności i jednocześnie będzie dla Was obydwojga świetną zabawą.
Wzrokowa koordynacja
Kilka pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka to okres, kiedy jego oczy nie współpracują ze sobą w pełni. Zdarza się, że osiągnięcie pełnej koordynacji może być trudniejsze, niż sądziłaś. Być może zauważyłaś zez lub „uciekanie” oka na bok – w większości przypadków taka sytuacja jest zupełnie normalna. Jednak kiedy zaobserwujesz, że jedno oko zbyt często spogląda na zewnątrz lub do wewnątrz – powiedz o tym pediatrze podczas najbliższej wizyty.
Dalszy rozwój wzroku
W przedziale wiekowym od 5. do 8. miesiąca życia narząd wzroku u dziecka sukcesywnie się rozwija. Pojawiają się nowe predyspozycje – w szczególności percepcja (postrzeganie) głębi. To umiejętność określenia, jak blisko bądź daleko znajduje się przedmiot – w odniesieniu do otaczających go obiektów. W wieku 5. miesięcy oczy niemowlęcia są w stanie ukształtować trójwymiarowy obraz otaczającej je rzeczywistości.
Noworodek i światło
Od kiedy noworodek zaczyna widzieć, jednym z jego ulubionych zajęć jest wpatrywanie się w Twoją twarz. Oczy malucha są wrażliwe na jasne światło. Z tej przyczyny Twoje maleństwo otwiera je częściej właśnie przy słabym oświetleniu. Dzieci zaraz po urodzeniu są krótkowzroczne – dlatego widzą głównie rozmyte kształty. Jednakże z czasem wzrok Twojego dziecka ulegnie poprawie, a mięśnie podtrzymujące oczy – wzmocnią się. Teraz bardziej niż kolorowe zainteresują je czarno-białe obrazy czy zabawki.
Rola zabawek w rozwoju wzroku u dzieci
Od chwili urodzenia dziecko uczy się widzieć. Pokonuje drogę od ciemności i rozmytego obrazu świata noworodka do sprawności właściwej dzieciom w wieku szkolnym. Rola zabawek jest w tym procesie nie do przecenienia. Powinny być dobrze wykonane oraz dostosowane do wieku dziecka. Kiedy noworodek zaczyna dobrze widzieć interesują go przedmioty głównie w trzech kolorach: białym, czerwonym oraz czarnym – zawieś w jego polu widzenia właśnie takie zabawki!
Na pytanie „kiedy noworodek zaczyna widzieć?” trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź. Od chwili narodzin jego wzrok ulega ciągłym przeobrażeniom. Na początku widzi światło, ruch, kolor. Później zaczyna z coraz większym zainteresowaniem przyglądać się osobom pochylającym się nad nim. Okres noworodkowy trwa zaledwie 28 dni. Natomiast przeobrażenia mające na celu osiągniecie pełnego rozwoju narządu wzroku trwają kilka lat. Obserwuj, jak zmieniają reakcje Twojego malca na otaczający go świat i ciesz się jego ciągłym rozwojem!
Powiązane wpisy
Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią? ABC żywienia niemowląt
Co pomaga na odparzenia u dzieci? 8 sprawdzonych sposobów na podrażnienie skóry
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz