
Kawa, herbata, a może zioła? Co pić w ciąży?
Strona główna » Ciąża i poród » Kawa, herbata, a może zioła? Co pić w ciąży?
Okres błogostanu to czas wielu ważnych pytań. Nierzadko takich, które dotyczą codziennych czynności, takich jak picie. Prawidłowa dieta w czasie ciąży jest bardzo ważna. Zapewnia prawidłowe samopoczucie matki i dobry rozwój dziecka. Co pić w czasie ciąży?
Co pić w ciąży? – Picie wody w ciąży
Woda to podstawowy płyn, jaki możesz pić w okresie ciąży. Dzięki niej zapewnisz sobie dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój dziecka w Twoim łonie. Dlaczego woda jest tak ważna?
Przede wszystkim, jest to najlepiej przyswajalny napój przez Twój organizm. Po drugie, woda wpływa na prawidłową przemianę materii i nie zawiera kalorii. W jej skład wchodzi wiele minerałów odżywczych, takich jak wapń, magnez i jod.
Odpowiednie ilości (60-80% wszystkich płynów) wody łagodzą też różnego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości w ciąży, np. pozytywnie wpływają na zmniejszenie obrzęków.
Wśród sklepowych półek zwracaj szczególną uwagę na wody niegazowane i wysokozmineralizowane, o niskiej zawartości sodu. Sprawią one, że unikniesz niepotrzebnych wzdęć i dostarczysz swojemu organizmowi (który teraz opiekuje się jeszcze jednym „mieszkańcem”) wszystkich potrzebnych minerałów.
Czy mogę pić kawę w ciąży?
Wysoka zawartość kofeiny w kawie może negatywnie wpływać zarówno na Twoje samopoczucie, jak i zdrowie Twojego dziecka. Utrudnia bowiem wchłanianie żelaza i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.
Dlatego, jeśli zastanawiasz się czy picie kawy w ciąży jest dozwolone, to odpowiedź brzmi: „tak”. Kwestią pozostaje tylko rodzaj oraz odpowiednia ilość.
Co pić w ciąży? Jeśli zdecydujesz się na kawę kofeinową, to dostarczaj sobie dawki 200-300 mg, czyli 3 filiżanki. Jest to bezpieczna ilość, która nie wpłynie negatywnie na Twoje samopoczucie i rozwój dziecka. Lekarze zalecają picie kawy zbożowej w ciąży. Nie zawiera ona co prawda kofeiny, ale znajdziesz tam wiele wartościowych składników, które przydadzą się Tobie i Twojemu maluchowi. Wśród nich odnajdziesz fosfor, potas, magnez i witaminy z grupy B.
Jakie herbaty można pić w ciąży?
Nie każda przyszła mama jest wielbicielką „małej czarnej”. Wolisz rozkoszować się smakiem tradycyjnej herbaty? Jeśli tak, wcale nie musisz odbierać sobie tej małej przyjemności.
Jakie herbaty pić w ciąży? Zielona herbata, tak jak kawa, zawiera duże ilości kofeiny. Jest to więc trunek, który należy spożywać z ograniczeniem do 4 filiżanek dziennie.
Odpowiednikiem dla szkodliwej kofeiny zawartej w kawie jest teina. Ten składnik odnajdziesz w czarnej herbacie, a więc powinnaś do niej podejść ze taką samą ostrożnością jak w stosunku do herbaty zielonej. Ciekawą alternatywą jest dodanie do napoju miodu, który wpływa pozytywnie zarówno na poranne mdłości, jak i katar.
Herbata w ciąży wcale nie musi się ograniczać tylko do 2 powyższych typów. Co pić w ciąży? W trakcie oczekiwania na swojego malucha możesz się zaopatrzyć w różnego rodzaju herbaty ziołowe.
Oczywiście, wszystko co w nadmiarze, może zaszkodzić. Jednak wiele ziół możesz bez obaw pić w ciąży. Będą pozytywnie wpływały na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Poniżej odnajdziesz kilka propozycji.
Zioła w ciąży – pij na zdrowie
-
Imbir w ciąży
Herbata imbirowa skutecznie poradzi sobie z Twoimi dolegliwościami w okresie ciąży. Picie herbaty imbirowej w ciąży wpływa kojąco na poranne mdłości i wspiera wszelkie procesy trawienne.
-
Mięta w ciąży
Miętowa herbata to źródło wielu cennych witamin, takich jak C, A, żelazo, potas, wapń i magnez. Oprócz tego liście mięty łagodzą wzdęcia oraz poranne mdłości, a przede wszystkim pomagają się wyciszyć.
-
Rumianek w ciąży
Rumianek oprócz wapnia i magnezu, zawiera wiele właściwości leczniczych. W okresie ciąży może Cię wspomóc w niwelowaniu takich dolegliwości jak skurcze brzucha, bezsenność, bóle głowy, migreny, infekcje dróg rodnych oraz ból nóg.
-
Czystek w ciąży
Jeśli w ciąży zauważysz u siebie objawy przeziębienia czy też stany zapalne, czystek jest świetną alternatywą dla popularnych leków. Posiada właściwości antyalergiczne, które wspomogą Twoją walkę z uciążliwymi alergiami.
-
Siemię lniane w ciąży
Nasiona lnu dobrze wpłyną nie tylko na zaparcia. Dobrze przygotowany roztwór sprawi, że dobrze poradzisz sobie z suchym kaszlem.
Powiązane wpisy
Jakie mięso jeść w ciąży? Dowiedz się, których produktów unikać i dlaczego
Zachcianki w ciąży a płeć dziecka – prawda czy mit? Skąd się biorą i kiedy się zaczną?
Trzeci trymestr ciąży, czyli jak zmieni się Twój organizm tuż przed urodzeniem dziecka
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz