
Jazda na rowerze w ciąży – zakazana czy bezpieczna aktywność?
Strona główna » Ciąża i poród » Jazda na rowerze w ciąży – zakazana czy bezpieczna aktywność?
Jazda na rowerze w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Być może spotkałaś się z opiniami, że ten rodzaj sportu jest niewskazany w Twoim stanie. Z tekstu dowiesz się, czy w ciąży można jeździć na rowerze, a także o czym pamiętać, planując rowerową wycieczkę i jak się do niej przygotować.
Czy można jeździć na rowerze w ciąży?
Na temat tego, czy w ciąży można jeździć na rowerze, krąży wiele mitów i niedopowiedzeń. Jednak z medycznego punktu widzenia nie ma przeszkód, abyś będąc w fizjologicznej ciąży, wsiadała na rower, szczególnie jeśli uprawiałaś ten sport wcześniej.
Szerzone niegdyś opinie, jakoby jazda na rowerze w ciąży miała szkodzić dziecku lub matce nie znalazły potwierdzenia w rzetelnie przeprowadzonych badaniach. Warto pamiętać o tym, że kobietom w ciąży, które nie mają do tego przeciwwskazań medycznych, zaleca się co najmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego przez większość dni w tygodniu aż do porodu. Spokojna jazda na rowerze może pomóc osiągnąć ten cel.
Jakie są zalety jazdy na rowerze w ciąży?
Pokonując na rowerze bezpieczne i niezbyt męczące odległości, dotleniasz organizm. To nie wszystko! Dodatkowo dostarczasz sobie i swojemu dzidziusiowi endorfin, czyli hormonów szczęścia wydzielających się podczas aktywności fizycznej, które zapewnią Ci doskonały nastrój przez cały dzień. Podczas pedałowania pobudzasz krążenie, znikają też obrzęki stóp i podudzi.
Do kiedy jazda na rowerze w ciąży jest bezpieczna?
Tak naprawdę możesz korzystać z tej formy aktywności tak długo, jak czujesz się na siłach i na ile pozwala Ci rosnący z dnia na dzień brzuszek. Ciąża to specyficzny czas, gdy szczególnie powinnaś na siebie uważać, a także mierzyć siły na zamiary.
Pamiętaj, że o ile w pierwszym i drugim trymestrze ciąży przebycie kilkukilometrowej trasy na rowerze nie sprawia większych kłopotów średnio wytrenowanej osobie, pod koniec ciąży może powodować porządną zadyszkę nawet u zawodowego sportowca.
W ciąży unikaj gwałtownych skoków tętna. W czasie wysiłku Twoje serce nie powinno zanadto przyspieszać – utrzymuj tętno poniżej 140 uderzeń na minutę.
Ciąża a jazda na rowerze – na co zwrócić uwagę?
Co prawda jazda na rowerze w ciąży sama w sobie jest dozwolona, jednak bezwzględnie należy unikać nadmiernych wstrząsów na wyboistej drodze, urazów (na przykład uderzenia się brzuchem o kierownicę) i wypadków. Wybierając się na wycieczkę rowerową, zaplanuj łatwą trasę z dala od natężonego ruchu samochodowego. Lepiej zrezygnuj z wyczynowej jazdy oraz pokonywania bardzo długich dystansów. Jeżdżąc po mieście, upewnij się, że do Twojego celu prowadzi odpowiednio wyznaczona ścieżka rowerowa.
O czym pamiętać przed rowerową wycieczką?
W ciąży należy szczególnie dbać o nawodnienie organizmu. Na pół godziny przed wysiłkiem wypij dodatkową szklankę wody, weź też koniecznie ze sobą butelkę wody mineralnej. Zbawienne może się także okazać zabranie lekkiej przekąski na wypadek nagłego spadku poziomu cukru we krwi (a co za tym idzie – napadu wilczego głodu😉).
Nie zapomnij o kasku, który dodatkowo ochroni Cię przed słońcem. Sprawdź stan techniczny swojego jednośladu – nie potrzebujesz teraz problemów z hamulcami czy konieczności pokonywania dodatkowego oporu z powodu źle napompowanych opon.
Jeśli planujesz jeździć na rowerze w ciąży:
- wybieraj krótkie, bezpieczne trasy;
- unikaj nadmiernego wysiłku – teraz chodzi przecież o utrzymanie sprawności fizycznej, a prawdziwą formę zbudujesz już wkrótce, wożąc dodatkowe kilogramy szczęścia 😉 w foteliku lub przyczepce;
- sprawdź stan techniczny swojego roweru;
- nie zapomnij wody do picia.
Zanim wsiądziesz na rower skonsultuj się z ginekologiem
Jeżeli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji, a Ty jesteś ogólnie zdrową osobą, jazda na rowerze w ciąży pomoże utrzymać odpowiedni poziom sprawności fizycznej oraz pozytywnie wpłynie na nastrój przyszłej mamy. Dobrze jednak, gdy poprosisz swojego prowadzącego ginekologa, aby dał Ci „zielone światło” dla tej formy aktywności. W ciąży zagrożonej czy obciążonej dodatkowymi schorzeniami niestety lepiej schować rower do piwnicy aż do następnego sezonu.
O autorze

Lek. Anna Skiba
Lekarz rezydent, specjalizuje się w pediatrii. Pracuje na oddziale klinicznym alergologii dziecięcej w I Katedrze i Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jest uczestniczką studiów doktoranckich na wydziale lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodatkowo prowadzi zajęcia kliniczne i seminaryjne ze studentami kierunku lekarskiego. Wolny czas spędza na górskich wędrówkach, a zimą szusuje na stokach.
Powiązane wpisy
Jakie mięso jeść w ciąży? Dowiedz się, których produktów unikać i dlaczego
Trzeci trymestr ciąży, czyli jak zmieni się Twój organizm tuż przed urodzeniem dziecka
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz