
Fit mama: najlepsze ćwiczenia po porodzie
Strona główna » Mama po porodzie » Fit mama: najlepsze ćwiczenia po porodzie
Ciąża wcale nie musi spowodować nieodwracalnych zmian w Twoim ciele. Po porodzie wiele mam zastanawia się, jak szybko wrócić do swojej figury sprzed ciąży. W końcu nie w jeden dzień Rzym zbudowano, a więc i to będzie wymagało od Ciebie wysiłku i konsekwencji. Zobacz, jakie są najlepsze ćwiczenia po porodzie.
Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?
W trakcie trwania ciąży Twoje ciało przeszło przez ogromne zmiany, a poród dodatkowo nadwyrężył Twój układ fizjologiczny. Zapewne już zastanawiasz się, jak szybko możesz rozpocząć ćwiczenia, aby powrócić do figury sprzed ciąży oraz w pełni cieszyć się swoim pożyciem seksualnym.
Wszystko zależy od tego, jak byłaś aktywna w trakcie w ciąży, w jaki sposób urodziłaś oraz jakie ćwiczenia już byś chciała wykonywać. Jeśli rodziłaś siłami natury, ćwiczenia możesz rozpocząć już kilka dni po porodzie. W przypadku cesarskiego cięcia będziesz musiała odczekać od 6 do 8 tygodni od połogu.
Jest jednak grupa ćwiczeń, które możesz wykonywać już w pierwszym dniu od porodu. Niemożliwe? A jednak. Dla świeżo upieczonej mamy ważnym jest, aby jak najszybciej rozpoczęła fizjoterapię mięśni pochwy oraz dna macicy. Poród był ogromnym wysiłkiem i zaniedbanie tego może skutkować późniejszymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak nietrzymanie moczu, czy też obniżenie ścian pochwy. Jeśli jednak zadbasz o siebie od samego początku, nie będziesz miała o co się martwić.
Pierwsze ćwiczenia po porodzie
Już niedługo po porodzie (naturalnym) możesz rozpocząć powolną rehabilitację. W tym celu:
- zginaj i prostuj naprzemiennie palce stóp,
- wykonuj kółka stopami na zewnątrz i do wewnątrz,
- złap dłońmi za łokcie drugiej ręki – w trakcie tej pozycji unoś ręce w górę i opuszczaj,
- leżąc, zrób długi wdech, ściągając jednocześnie łopatki, rozluźnij ciało przy wydechu,
- połóż się na boku, przejdź do klęku podpartego, opuść nogi za łóżko, a następnie wstań,
- w pozycji stojącej wykonaj krążenia ramionami w przód i w tył.
Te ćwiczenia pozwolą Ci stopniowo wrócić do kondycji oraz rozpocząć proces wzmacniania swoich mięśni. Po rehabilitacji najważniejsze jest to, abyś zadbała o wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz pochwy. W tym celu przydadzą Ci się ćwiczenia mięśni kegla po porodzie. Leżąc na plecach napinaj pośladki z jednoczesnym napięciem cewki moczowej i odbytu. Powtarzaj ćwiczenie 15 razy, a następnie przyciągnij nogi do klatki piersiowej, jednocześnie napinając mięśnie cewki moczowej i odbytu – te ćwiczenie również powtórz 15 razy.
Na początku ta aktywność może sprawiać Ci ból w wyniku mocnego osłabienia Twoich mięśni, jednak wkrótce wszystko powinno wrócić do normy. Chcąc wzmocnić mięśnie miednicy po porodzie, możesz wykonywać 2 proste ćwiczenia.
- Połóż się na plecach. Naprzemiennie unoś miednicę po prawej stronie i po lewej, jakbyś chciała podnieść i wyprostować nogę,
- Usiądź i zepnij mięśnie pośladków i dna miednicy przez 5 sekund..
Ćwiczenia na mięśnie brzucha po porodzie
Bardziej obciążające ćwiczenia, typu fitness, możesz rozpocząć około 6 tygodni po urodzeniu maluszka. To właśnie wtedy Twoje mięśnie zaczynają wracać do normy po porodzie – zbyt wczesne rozpoczęcie ćwiczeń może skutkować uszkodzeniem mięśni brzucha.
Jeśli już nie możesz się doczekać, aby odzyskać swój płaski brzuch, to przede wszystkim powinnaś rozpocząć od ćwiczenia mięśni poprzecznych. Aby je wzmocnić, zapisz się na zajęcia fitness lub pilates. Inne, najbardziej popularne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha i zredukowanie nadmiaru kilogramów, to:
- tradycyjne brzuszki,
- nożyce,
- pompki z uniesionymi nogami,
- podnoszenie miednicy.
Powiązane wpisy
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz