
Ciemieniucha u niemowlaka – czym jest i jak sobie z nią poradzić?
Strona główna » Zdrowie dziecka » Ciemieniucha u niemowlaka – czym jest i jak sobie z nią poradzić?
Ciemieniucha, mimo swojego niepokojącego wyglądu, nie zagraża zdrowiu Twojego dziecka. Jest to bardzo częsta przypadłość, która mija samoistnie. Co przyczynia się do powstania ciemieniuchy? Czy możesz złagodzić jej objawy?
Czym jest ciemieniucha?
Ciemieniucha to dolegliwość, która objawia się łuszczącą, suchą skórą na głowie niemowlaka. Z wyglądu może przypominać łupież. Czasem ma też postać tłustych, żółtych plam. Zazwyczaj pojawia się u niemowląt w ciągu pierwszych 2 miesięcy i ustępuje samoistnie w okresie od 6 do 12 miesięcy.
Dolegliwość nie jest zakaźna i nie występuje na tle alergicznym. To bardzo częsta i powszechna przypadłość, która nie powoduje u dziecka dyskomfortu ani świądu. Twój maluszek nawet jej nie odczuwa.
Ciemieniucha u niemowlaka – przyczyny
Niestety przyczyny ciemieniuchy nadal nie są znane. Ciemieniucha u niemowlaka nie jest spowodowana brakami w higienie ani alergią. Istnieją jednak pewne przypuszczenia co do powodów jej powstawania.
Część ekspertów uważa, że na wystąpienie ciemieniuchy mogą wpływać hormony matki pod koniec ciąży. Mają one nadmiernie stymulować produkcję łoju w gruczołach łojowych, co powoduje tę dolegliwość. Inna wersja mówi, że ciemieniuchę wywołują drożdże, które rosną w łoju razem z bakteriami. W każdym razie pewne jest, że Ty jako mama nie masz na to żadnego wpływu.
Objawy ciemieniuchy
Ciemieniucha to rodzaj łojotokowego zapalenia skóry. Objawia się tłustymi, żółtymi lub brązowymi łuskami na główce dziecka. Rzadziej występuje na twarzy, powiekach, uszach, szyi, pod pachami, w pachwinach czy zgięciach kolan.
Skóra Twojego niemowlaka może być też zaczerwieniona. Niekiedy wraz z martwym naskórkiem wypadają także włosy, ale nie przejmuj się – one odrosną.
Leczenie – co na ciemieniuchę?
Tak naprawdę nie musisz nic robić – ciemieniucha z czasem sama ustąpi. Jeśli jednak chciałabyś złagodzić jej objawy, możesz zastosować kilka prostych metod.
- Delikatnie masuj główkę dziecka palcami lub miękką szczoteczką, aby usunąć nadmiar naskórka. Rób to jednak bardzo uważnie – możesz łatwo podrażnić wrażliwą skórę i doprowadzić do infekcji.
- Wcieraj olej w skórę głowy maluszka. Wystarczy zwykły czysty olej roślinny, migdałowy lub oliwka dla dzieci. Pozostaw olej na około 15 minut, następnie rozczesz włoski dziecka grzebieniem lub miękką szczotką i dokładnie umyj szamponem.
- Maksymalnie raz dziennie myj główkę malucha. Pamiętaj o uważnym spłukiwaniu szamponu. Następnie spróbuj wyczesać naskórek spomiędzy włosów.
Po kąpieli niemowlęcia zastosuj specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z ciemieniuchą, które pomagają usuwać jej oznaki i chronią wrażliwą skórę głowy (np. żel Emolium). Możesz też wybrać preparat, który łagodzi podrażnienia i zmiękcza naskórek (np. Spray BabyCap), dzięki czemu łatwiej usuniesz żółte łuski. Odpowiednie dla niemowlęcia będą też kremy z kwasem mlekowym, który zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych, np. krem Oillan Baby.
Kiedy do lekarza?
Ciemieniucha zazwyczaj nie zagraża zdrowiu dziecka, jednak obserwuj jej przebieg. Jeśli dolegliwość objawia się wyjątkowo ciężko, swędzi, puchnie, rozprzestrzenia się poza skórę lub krwawi, to udaj się do lekarza. Ciemieniucha jak się pozbyć? Specjalista może polecić używanie szamponu na receptę, a gdy pojawi się stan zapalny, również specjalnego kremu lub maści. Czasem stosuje się także antybiotyki lub krem przeciwgrzybiczy.
Nie martw się o maluszka – dziecko z ciemieniuchą nie czuje dyskomfortu, nie swędzi go główka. Mimo że ciemieniucha wygląda brzydko, to nie zagraża jego zdrowiu. Pielęgnuj skórę malca, a nim się obejrzysz, nie będzie po niej śladu.
Powiązane wpisy
Jak poprawić odporność dziecka? 5 sposobów, których warto spróbować
Pleśniawki u niemowląt – dlaczego tak często pojawiają się u maluchów?
Oparzenia słoneczne u dzieci – jak je zmniejszyć? 7 skutecznych sposobów
Jak leczyć ospę u dziecka? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej chorobie
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz