Ciąża tydzień po tygodniu, poród - porady

Oczekiwanie na pierwsze dziecko to zwykle niezwykle ekscytujący, ale także stresujący okres. Wynika to z braku wiedzy u młodych rodziców jak powinna przebiegać ciąża tydzień po tygodniu i jakie ma objawy. Przy drugim potomku jest już zwykle łatwiej.

Ciąża – objawy

Ciąża miewa różne objawy w zależności od kobiety. Są jednak takie, które dotykają większości z nich. Pierwszy taki objaw to zmiana nastrojów. Złość, płaczliwość i rozdrażnienie przeplata się z radością, a odpowiedzialny za to wszystko jest podwyższony poziom hormonów, m.in. progesteronu i estrogenu. Wiele kobiet w pierwszych tygodniach odczuwa także bolesność piersi oraz staje się nadwrażliwa na zapachy (np. te które do tej pory były ulubionymi, nagle stają się odpychające). Burza hormonalna jest bardzo wykańczająca dla organizmu, dlatego często ciąża objawia się zmęczeniem i znużeniem. Ciąża objawy ma też standardowe niemalże dla wszystkich, a są to mdłości, wymioty i brak miesiączki.

Kalendarz – ciąża tydzień po tygodniu, poród

Pierwsze dwa tygodnie ciąży to dopiero łączenie komórki jajowej z plemnikiem oraz tworzenie się komórek będących początkiem narządów, które mają się wykształcić. W trzecim tygodniu, dziecku zamyka się już cewa nerwowa, a sam płód przybiera podłużny kształt. W czwartym – formuje się serce, a w kolejnym pojawiają się zalążki kończyn i krwioobieg! 6, 7 i 8 tydzień to czas formowania się kończyn (dłonie, stopy, palce itd.), a także moment, gdy funkcjonują już wszelkie narządy: jelita, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny. Od 8 tygodnia zarodek staje się płodem, gdyż już wtedy przypominać zaczyna on wyglądem człowieka, choć waży tylko 5 gramów i ma około 3 centymetry! Później pojawiają się paznokcie i powieki, a narządy już tylko dojrzewają, gdyż są całkowicie uformowane. Od 10 do 12 tygodnia ciąży płód rośnie i dojrzewa i wykształca resztę kończyn i organów. Wzrost spowalnia się nieco w 13 tygodniu, a w 15 można poczuć już ruchy dziecka. W okolicach 26 tygodnia dziecko jest już na tyle duże, że zaczyna brakować mu miejsca, co powoduje jego wzmożoną aktywność. W 30 tygodniu dziecko jest już w pełni ukształtowane zarówno pod względem fizycznym zewnętrznym, jak i wewnętrznym, a w okolicach 36 tygodnia jest już w pełni gotowe, by ujrzeć światło dzienne! Wtedy właśnie następuje poród. Poród może być naturalny lub przez cesarskie cięcie. Ta druga możliwość wybierana jest wtedy, gdy matka choruje na coś co może zagrozić jej życiu lub zdrowiu (np. nadmierne ciśnienie w gałkach ocznych), albo dziecko ułożone jest w taki sposób, że nie możliwości, aby poród naturalny doszedł do skutku.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o TSH w ciąży

Wiele kobiet zarówno przed jak i w trakcie ciąży kontroluje poziom TSH. Jak funkcjonuje tarczyca w ciąży i jak może wahać się poziom TSH w poszczególnych trymestrach? Jaki jest prawidłowy poziom TSH w ciąży? Kiedy podwyższone TSH w ciąży powinno powodować niepokój? Dziś opowiem Ci o związkach ciąży z pracą tarczycy. Czytaj do końca.

Jazda na rowerze w ciąży – zakazana czy bezpieczna aktywność?

Jazda na rowerze w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Być może spotkałaś się z opiniami, że ten rodzaj sportu jest niewskazany w Twoim stanie. Z tekstu dowiesz się, czy w ciąży można jeździć na rowerze, a także o czym pamiętać, planując rowerową wycieczkę i jak się do niej przygotować.

Jakie mięso jeść w ciąży? Dowiedz się, których produktów unikać i dlaczego

Utrzymanie zdrowej diety podczas ciąży jest bardzo ważne. W tym czasie organizm kobiety potrzebuje dodatkowych składników odżywczych, witamin i minerałów, które znajdują się m.in. w mięsie. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie mięso jeść w ciąży, których wyrobów mięsnych powinnaś unikać i dlaczego.

Rozstępy na piersiach w ciąży (i po niej) – jak z nimi walczyć?

Podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersi robią się pełniejsze. Konsekwencją tego może być pojawienie się na biuście rozstępów skórnych. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią – dowiedz się jak zapobiegać ich powstawaniu. Zobacz, jakich kosmetyków użyć, aby rozstępy na piersiach w ciąży (jeśli się pojawiły) pozostały jedynie wspomnieniem.

Pierwszy trymestr ciąży – czego nie wolno robić i jeść?

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy jesteś szczególnie ostrożna. Dbasz o siebie znacznie intensywniej niż przed ciążą, a także zaczynasz zastanawiać się, co jest najlepsze dla Twojego dziecka. Sprawdź, czego lepiej unikać, aby te 9 miesięcy było zdrowe dla Ciebie i maluszka.

Kiedy zwykle odbywa się pierwszy poród? Przed, czy po terminie?

Bardzo często data przyjścia na świat dziecka nie pokrywa się z terminem porodu określonym przez ginekologa. Zależy to od wielu czynników, np. długości Twojego cyklu, wieku, jak i od tego, czy jesteś w błogosławionym stanie po raz pierwszy. Kiedy będzie Twój pierwszy poród – przed czy po terminie?

Zachcianki w ciąży a płeć dziecka – prawda czy mit? Skąd się biorą i kiedy się zaczną?

Dziwne zachcianki w ciąży są już chyba legendarne. Przykłady czekolady zagryzanej ogórkami kiszonymi albo lodów z frytkami wydają się tak ekscentryczne, że aż nieprawdopodobne. Zachcianki ciążowe istnieją. Dzięki nim możesz nawet czegoś się o sobie dowiedzieć.