Ciąża tydzień po tygodniu, poród - porady

Oczekiwanie na pierwsze dziecko to zwykle niezwykle ekscytujący, ale także stresujący okres. Wynika to z braku wiedzy u młodych rodziców jak powinna przebiegać ciąża tydzień po tygodniu i jakie ma objawy. Przy drugim potomku jest już zwykle łatwiej.

Ciąża – objawy

Ciąża miewa różne objawy w zależności od kobiety. Są jednak takie, które dotykają większości z nich. Pierwszy taki objaw to zmiana nastrojów. Złość, płaczliwość i rozdrażnienie przeplata się z radością, a odpowiedzialny za to wszystko jest podwyższony poziom hormonów, m.in. progesteronu i estrogenu. Wiele kobiet w pierwszych tygodniach odczuwa także bolesność piersi oraz staje się nadwrażliwa na zapachy (np. te które do tej pory były ulubionymi, nagle stają się odpychające). Burza hormonalna jest bardzo wykańczająca dla organizmu, dlatego często ciąża objawia się zmęczeniem i znużeniem. Ciąża objawy ma też standardowe niemalże dla wszystkich, a są to mdłości, wymioty i brak miesiączki.

Kalendarz – ciąża tydzień po tygodniu, poród

Pierwsze dwa tygodnie ciąży to dopiero łączenie komórki jajowej z plemnikiem oraz tworzenie się komórek będących początkiem narządów, które mają się wykształcić. W trzecim tygodniu, dziecku zamyka się już cewa nerwowa, a sam płód przybiera podłużny kształt. W czwartym – formuje się serce, a w kolejnym pojawiają się zalążki kończyn i krwioobieg! 6, 7 i 8 tydzień to czas formowania się kończyn (dłonie, stopy, palce itd.), a także moment, gdy funkcjonują już wszelkie narządy: jelita, nerki, wątroba, układ pokarmowy i krwionośny. Od 8 tygodnia zarodek staje się płodem, gdyż już wtedy przypominać zaczyna on wyglądem człowieka, choć waży tylko 5 gramów i ma około 3 centymetry! Później pojawiają się paznokcie i powieki, a narządy już tylko dojrzewają, gdyż są całkowicie uformowane. Od 10 do 12 tygodnia ciąży płód rośnie i dojrzewa i wykształca resztę kończyn i organów. Wzrost spowalnia się nieco w 13 tygodniu, a w 15 można poczuć już ruchy dziecka. W okolicach 26 tygodnia dziecko jest już na tyle duże, że zaczyna brakować mu miejsca, co powoduje jego wzmożoną aktywność. W 30 tygodniu dziecko jest już w pełni ukształtowane zarówno pod względem fizycznym zewnętrznym, jak i wewnętrznym, a w okolicach 36 tygodnia jest już w pełni gotowe, by ujrzeć światło dzienne! Wtedy właśnie następuje poród. Poród może być naturalny lub przez cesarskie cięcie. Ta druga możliwość wybierana jest wtedy, gdy matka choruje na coś co może zagrozić jej życiu lub zdrowiu (np. nadmierne ciśnienie w gałkach ocznych), albo dziecko ułożone jest w taki sposób, że nie możliwości, aby poród naturalny doszedł do skutku.

Zachcianki w ciąży a płeć dziecka – prawda czy mit? Skąd się biorą i kiedy się zaczną?

Dziwne zachcianki w ciąży są już chyba legendarne. Przykłady czekolady zagryzanej ogórkami kiszonymi albo lodów z frytkami wydają się tak ekscentryczne, że aż nieprawdopodobne. Zachcianki ciążowe istnieją. Dzięki nim możesz nawet czegoś się o sobie dowiedzieć.

Trzeci trymestr ciąży, czyli jak zmieni się Twój organizm tuż przed urodzeniem dziecka

Niedługo zostaniesz mamą i pewnie nie możesz się już doczekać. Ekscytacja w zrozumiały sposób łączy się z obawami o to, co przyniesie przyszłość. Czego możesz się spodziewać na ostatniej prostej? Jakie zmiany zajdą w Twoim ciele, a jakie u dziecka? Przygotuj się na szczęśliwe rozwiązanie.

Co się dzieje z Twoim organizmem w drugim trymestrze ciąży?

Okres ciąży łączy się z dużymi zmianami w Twoim organizmie. Czym charakteryzuje się drugi trymestr i jakich dolegliwości możesz się spodziewać? Jak rozwija się dziecko i jak zmienia się Twoje ciało w tym czasie? Jakie badania powinnaś wykonać?