
Bieganie w ciąży, czyli aktywność fizyczna przyszłych mam pod lupą
Strona główna » Zdrowie w ciąży » Bieganie w ciąży, czyli aktywność fizyczna przyszłych mam pod lupą
W trosce o zdrowie swoje i dziecka każda przyszła mama jest gotowa na mnóstwo poświęceń. Dlatego wiele ciężarnych kobiet całkowicie porzuca aktywność fizyczną na okres ciąży. Czy słusznie? Czy będąc w ciąży, możesz biegać, nie martwiąc się o bezpieczeństwo Twojego malucha? Jak powinien wyglądać taki trening?
Czy możesz biegać w ciąży?
Aktywność fizyczna w ciąży to temat, który od lat budzi pewne kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że przyszła mama powinna ograniczać ruch do minimum. Tymczasem, rozsądna aktywność w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Nie musisz rezygnować ze sportów – również z biegania. Rób to jednak z głową. Skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania i upewnić się, że bieganie w ciąży będzie bezpieczne dla Ciebie i dziecka.
W trakcie ciąży Twój organizm przechodzi liczne zmiany. W końcu musi się przygotować do zwiększonego wysiłku fizycznego, m.in. podczas porodu. Jedną z takich zmian jest wzrost pojemności oddechowej płuc. Podobne zmiany zachodzą u osoby, która regularnie uprawia sport. Dlatego jeśli biegałaś już przed zajściem w ciążę, łatwiej będzie Ci kontynuować aktywność w jej trakcie.
Jak biegać w ciąży, by było bezpiecznie?
Intensywność wysiłku to kwestia indywidualna, ale zależy także od etapu ciąży:
-
I i II trymestr ciąży
Na początku ciąży zmniejsz dotychczasową częstotliwość i długość biegania. Unikaj trudnych terenów oraz interwałów. Trzymaj równe tempo – takie, które pozwoli Ci na swobodną rozmowę. Nie przeciążaj organizmu – zrezygnuj z wysiłku, gdy tylko poczujesz się zmęczona.
W tym okresie ciąży bieganie nie jest zalecane ze względu na większe ryzyko odniesienia kontuzji. Zamień trucht na pływanie, jogę lub ćwiczenia na piłce. Taka aktywność lepiej przygotuje Cię do wyzwania, jakim jest poród.
Ciąża a bieganie – zalety
Aktywność fizyczna doskonale wpływa na samopoczucie przyszłej mamy. Dzięki bieganiu poprawisz swoją kondycję, co lepiej przygotuje Cię do dalszych etapów ciąży i porodu. Wzmocnisz też swój kręgosłup, który w tym okresie jest szczególnie narażony na przeciążenie.
Uprawianie sportu pozwoli Ci lepiej dotlenić organizm. Zredukuje również ryzyko występowania uporczywych dolegliwości ciążowych, takich jak mdłości, obrzęki czy zaparcia.
Na co uważać podczas biegania w ciąży?
Dbaj o to, by wysiłek był umiarkowany i staraj się nie przegrzewać organizmu. Jeśli pogoda nie sprzyja, zamień bieganie w terenie na bieżnię. Dzięki temu unikniesz przeziębienia i grypy.
Szczególnie w późniejszych etapach ciąży łatwo o kontuzję, np. skręcenie kostki. Wystrzegaj się więc biegania po nierównych, śliskich terenach. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko upadku.
Jako przyszła mama dbaj o to, by nie przesadzić z wysiłkiem fizycznym – nawet jeśli przed zajściem w ciążę biegałaś regularnie na długie dystanse. Nie zmuszaj się do ruchu i słuchaj swojego ciała. Zapewnij organizmowi odpowiednią ilość czasu na regenerację.
Ciąża a inne sporty
O formę podczas ciąży możesz zadbać, uprawiając różne sporty. Dobrą metodą na poprawę kondycji fizycznej jest pływanie. To świetny sposób na zmniejszenie dolegliwości kręgosłupa i stawów oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego.
A może zdecydujesz się na jogę? Nie tylko wzmocni ona Twoje mięśnie, ale również poprawi Twój stan psychiczny. Dzięki jodze nauczysz się też wielu technik relaksacyjnych.
Ciekawą formą aktywności jest pilates. System tych ćwiczeń koncentruje się na mięśniach biorących udział w porodzie i jest dla Ciebie całkowicie bezpieczny. Dodatkowo, pomoże zapobiec typowym ciążowym dolegliwościom, takim jak ból kręgosłupa czy obrzęki.
Powiązane wpisy
Aby mama mogła spać spokojnie: 6 sposobów na problemy ze snem w ciąży
Zespół TTTS: na czym polega „syndrom podkradania” w ciąży bliźniaczej?
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz