
Alkohol w ciąży: czy kieliszek wina zrobi jakąś różnicę?
Strona główna » Ciąża i poród » Alkohol w ciąży: czy kieliszek wina zrobi jakąś różnicę?
Problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży ciągle budzi kontrowersje, a media regularnie donoszą o płodowym zespole alkoholowym. Zdaniem specjalistów nawet niewielka ilość trunku stwarza zagrożenie dla dziecka. Czy naprawdę wypicie jednego kieliszka wina może źle wpłynąć na zdrowie malucha? Jakie są skutki picia alkoholu w ciąży i czym jest FAS?
Alkohol a ciąża
Na pewno zetknęłaś się kiedyś z popularną opinią, że wino w niewielkich ilościach niekoniecznie zaszkodzi maluchowi. Nic bardziej mylnego. Badania naukowców dowodzą, że spożycie nawet niedużej ilości alkoholu przez ciężarną kobietę jest groźne dla zdrowia dziecka. Bezpieczna dawka nie została ustalona, ale jedno jest pewne — najlepiej całkowicie powstrzymać się od picia procentowych trunków. Każdego roku w Polsce rodzi się do 9 tysięcy dzieci z zaburzeniami rozwojowymi spowodowanymi wcześniejszym kontaktem z alkoholem.
Dlaczego to takie niebezpieczne?
Alkohol przenika do płodu przez łożysko. Jeśli więc napijesz się piwa lub wina, Twoje dziecko „wypije” je razem z Tobą. Po upływie ok. pół godziny stężenie alkoholu we krwi malucha jest takie samo, jak w Twojej krwi. Niestety, płód nie posiada tak rozwiniętych mechanizmów obronnych jak dorosły organizm. Łożysko nie chroni go przed truciznami, a wątroba nie jest na tyle rozwinięta, by skutecznie eliminować etanol.
Wczesna ciąża a alkohol
Wypiłaś drinka, nie wiedząc jeszcze, że będziesz mieć dziecko? Przede wszystkim nie panikuj i poczekaj cierpliwie na badania USG, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Płód jest najbardziej narażony na wady rozwojowe między 3. a 5. tygodniem rozwoju. W tym okresie jest najbardziej wrażliwy na działanie zewnętrznych czynników. Alkohol szkodzi jednak przez cały czas trwania ciąży. Wcale nie musisz pić często czy dużo, żeby zaszkodzić dziecku. Jeśli spodziewasz się malucha, ale jednocześnie kusi Cię lampka wina, lepiej zamień alkohol np. na lemoniadę.
Skutki picia w ciąży
Ciąża a alkohol – co je łączy? Picie alkoholu w ciąży potrafi doprowadzić do przedwczesnego porodu albo poronienia. Maluch może przyjść na świat z niską masą urodzeniową. Na każdym etapie ciąży istnieje ryzyko uszkodzeń mózgu, ponieważ alkohol powoduje niedotlenienie komórek płodu. Dziecko, które „pije” z matką w ciąży ma mniejszy iloraz inteligencji i upośledzone funkcje poznawcze. Zdarzają się też wady narządów, np. serca czy nerek, problemy ze wzrokiem i słuchem. Dowiedziono też związku między piciem w ciąży a obniżeniem płodności w jego późniejszych etapach rozwoju.
Piwo bezalkoholowe a ciąża
Myślisz, że piwo bezalkoholowe w ciąży Ci nie zaszkodzi? Możesz się mylić. Jedna butelka zawiera do 0,5% alkoholu. To znikoma ilość, ale przecież skutki minimalnej szkodliwej dawki nie są znane nikomu. Zastanów się, czy warto więc ryzykować chwilę przyjemności dla późniejszych uszczerbków na zdrowiu dziecka. Picia trunków, nawet bezalkoholowych, lekarze nie zalecają też w okresie karmienia. Tzw. szprycery, czyli gazowane napoje z niedużą ilością wina, a nawet lekkie drinki wzmagają kolki u malucha.
Co to jest płodowy zespół alkoholowy (FAS)?
Dziecko z zespołem FAS wyróżnia się na tle swoich zdrowych kolegów. Maluch dotknięty tą dysfunkcją ma charakterystyczną budowę twarzy: jego buzia jest płaska i asymetryczna, nos krótki, a oczy wąskie, osadzone daleko od siebie. Maluch cierpi na zaburzenia rozwojowe, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Ma problemy z utrzymaniem równowagi, odbieraniem bodźców zewnętrznych i uczeniem się. Różnice między nim a rówieśnikami ujawniają się między 2 a 10 r.ż., a jego wiek rozwojowy jest niższy o około 6 lat.
Niestety, FAS jest dysfunkcją, której nie da się wyleczyć. Jeśli jednak zachowasz abstynencję przez cały czas trwania ciąży, Twoje dziecko może go uniknąć. Chwila przyjemności nie jest warta zdrowia i inteligencji dziecka – w ciąży i połogu najlepiej zapewnij sobie odpoczynek w wersji bezalkoholowej.
Powiązane wpisy
Jakie mięso jeść w ciąży? Dowiedz się, których produktów unikać i dlaczego
Trzeci trymestr ciąży, czyli jak zmieni się Twój organizm tuż przed urodzeniem dziecka
Opinia specjalisty

Dodaj komentarz